Oldalak

2024. január 17., szerda

Mi lesz a felfedezésekből?

Tényleg nagyon klassz ez az alkalmazás. Megmutatom majd a kollégáimnak is.

Részt veszek a programban is, ezért azután jelvényt is kaptam:



Büszkén jelentem be tagságomat a @MagicSchoolAI Pioneers programjában! 2. osztályos tanítóként használni fogom az appot tanítványaim és a magam örömére.


Már a 3. képzésen is túl vagyok. Sőt @MagicSchoolAI pólót is kapok majd.

Frissítés: a póló megérkezett, az osztályfényképezéshez fel is vettem, hadd tudja mindenki, hogy a pedagógusok mágikusak.😀

Írok egy kicsit a gyakorlati alkalmazásról is.

Javában zajlik a Medve projekt a 2.b-ben. A projekt Kányádi Sándor Talpas történetek című könyvére épül. De más olvasmányokat is megismernek majd a gyerekek, például az olvasókönyvükből. Gondoltam létrehozok  a Magic School AI felületén egy egyéni chatbot-ot, ami csak a témához kapcsolódik. A gyerekek majd az én felületemen használhatják ezt a chatbotot.

Szerintem remekül sikerült, bár csak egyszerű kérdéseket tettem fel.

A létrehozás kritériumai még angol nyelven kerültek be:

"Útmutató a chatbothoz:

I am a 2nd grade Hungarian language and literature teacher. We are currently working on the Bear project with my students. I would like them to learn a lot about the bear, about bear stories and to be able to ask about them. (Az alkalmazás azonnal magyarul válaszolt, ahogy beazonosította a magyar nyelv és irodalom tantárgyat.)

A létrehozott chatbot:

Én vagyok a barátságos Bear Buddy Botod! 🐻 Azért vagyok itt, hogy segítsek neked és 2. osztályos diákjaitoknak mindent megtanulni a medvékről és a medvetörténetekről magyarul. Nyugodtan tegyen fel nekem bármilyen kérdést, vagy kérjen forrásokat a medvékkel és a medvetörténetekkel kapcsolatban. Merüljünk el együtt a medvék világában! Hogyan segíthetek ma neked? 

A kérdés:

"Milyen könyveket ajánlasz a medvék tanításához?

 

Örülök, hogy érdekel a könyvek használata, hogy megtanítsd a diákjaidat a medvékre! Íme néhány javaslat:

  1. - Barna medve, barna medve, mit látsz? szerző: Bill Martin Jr. és Eric Carle - Ez a klasszikus képeskönyv élénk illusztrációkon és ismétlődő szövegeken keresztül vezeti be a gyerekeket a különböző állatokba, beleértve a medvéket is.
  2. "Bear Shores On" Karma Wilson és Jane Chapman - Ebben a szívmelengető történetben egy medve átalussza a téli vihart, miközben barátai összegyűlnek a barlangjában. Ez egy nagyszerű könyv a hibernáció és a barátság megvitatására.
  3. Michael Rosen és Helen Oxenbury "We're Going on a Bear Hunt" című könyve - Csatlakozz egy családhoz izgalmas medvevadászati kalandjukon ebben az élénk és interaktív könyvben. Tökéletes arra, hogy diákjait ismétlődő nyelvbe és mozgásba vonja.
  4. Mary Batten "Medvék hibernálása" - Ez a nem fikciós könyv bemutatja a fiatal olvasókat a hibernálás és a különböző medvefajok fogalmának. Érdekes tényeket és gyönyörű fényképeket kínál.
  5. "Jegesmedve, jegesmedve, mit hallasz?" Bill Martin Jr. és Eric Carle - Ez a "Barna medve, barna medve" társkönyv bemutatja a gyerekeket a különböző állatok, köztük a jegesmedvék hangjainak.
  6. David Litchfield "A medve és a zongora" - Ez a megható történet egy medvét követ, aki felfedez egy zongorát az erdőben, és tehetséges zenésszé válik. Ez egy nagyszerű könyv az álmok, a tehetségek és a barátság fontosságának megvitatására.

Ne felejtse el a könyvek olvasási szintjét és tartalmát a második osztályos tanulókhoz igazítani. Élvezze a medvék világának felfedezését osztályával! Tudassa velem, ha további ajánlásokra vagy egyéb forrásokra van szüksége.

 

Magyar nyelvű könyveket tudsz-e ajánlani?

 

Természetesen! Itt van néhány ajánlás magyar nyelvű könyvekből, amelyek segíthetnek a medvékkel kapcsolatos témák tanításában:

  1. "Medve mesék - A medve és a lepke" - Nagy László - Ez a gyönyörűen illusztrált könyv egy medve és egy lepke barátságáról mesél. A történet segíthet a gyerekeknek megérteni az összetartozás és a barátság fontosságát.
  2. "Bogyó és Babóca - Bogyó és a medve" - Bartos Erika - A Bogyó és Babóca sorozatban Bogyó és Babóca új barátokat szerez a medvék között. A könyv játékosan bemutatja a medvék életét és szokásait.
  3. "Bori és a medve" - Tamás Éva - Bori egy kisgyerek, aki barátságot köt egy medvével. A történetben felfedezhetők a medvék világának néhány érdekes jellemzője.
  4. "Medve mese" - Nemes Nagy Ágnes - Ez a könyv több rövid történetet tartalmaz a medvékről. A mesék segíthetnek a gyerekeknek megismerni a medvék különböző viselkedési formáit és tulajdonságait.
  5. "Vadonatúj medvés mesék" - Tóth Krisztina - Ez a könyv tele van izgalmas és szórakoztató medvés mesékkel. A gyerekek élvezni fogják a különböző kalandokat és tanulságokat, amelyeket a történetek nyújtanak.

Remélhetőleg ezek a magyar nyelvű könyvek segítenek a medvékkel kapcsolatos témák feldolgozásában. Ha további ajánlásokra vagy bármilyen más erőforrásra van szükséged, ne habozz megkérdezni!

 

Felajánlott újabb kérdések:

Melyik könyvet ajánlanád a medvék életéről és szokásairól?

Van-e olyan könyv, amely segít az összetartozás és barátság témájában?

 

Szerintem szuper! És ez 3 perc alatt.


  

 

2024. január 7., vasárnap

Felfedezések

A cím megdolgoztatott. (És még mindig nem érzem, hogy megfelelő lenne ehhez a bejegyzéshez.) Ebben az évben egy számomra egészen furcsa és egyelőre még megemészthetetlen dologhoz értem, közelítek a hatvanhoz, de most mégsem a koromról fogok nyafogni. Mégis, valamiféle számadásról is szó lesz most.

Miközben az elmúlt években (vagy akár évtizedekben) hivatásomat gyakoroltam annyi minden felemelő és lesújtó is történt, de ezeket se részletezem most, mert aki rám keres a Google-ön, az nagyjából (ezt a Google mondja) 79600 találatra lel. Ez önmagában is elképesztő. Ha csak az első 10-et megnézi, nagyjából már tudja mire számíthat. 

Ma éppen egy felemelő történt velem (legyen az bármilyen gyerekes is). Mindig is nyitott voltam azokra az újdonságokra, amit tanítási gyakorlatomban a saját és a gyerekek örömére alkalmazni tudtam. Most éppen a már elég rég óta tartó őrületben, a mesterséges intelligencia alkalmazásokban merültem el. A hosszú téli szünet után (mely alatt egyszer se nyitottam ki számítógépet - arra a "kevés" dologra elég volt a telefon) gondoltam megnézem a kollégáim által már reklámozott Magic School AI-t. Elvégeztem az 1. leckét (valljuk be, nem volt nehéz), és elkezdtem kipróbálni néhány lehetőséget az appban. 



Bár "csak" angolul beszél, de a promtot simán meg lehet írni a Google fordítóban, elég jól értelmezi az alkalmazás. Az Edge böngészőben pedig a "fordítás magyarra" lehetőséget választva, könnyen elboldogulok. (Igaz, angolul is menne, de több idővel és sokkal több odafigyeléssel.) 

Kiválasztottam a Lesson Plan vagyis az Óraterv készítőt. A prompt (ez szakzsargon, hívjuk meghatározásnak), amit megadtam ez volt:

The children learn about winter in the framework of the Hungarian literature subject. It would be great if they used a collection of famous winter tales.

Beírtam még, hogy második osztályosoknak készüljön, meg, hogy projektben, csoportban szoktak dolgozni a gyerekek. Nem a szaktanácsadás keretében nálunk szokványossá vált táblázatos elrendezést használta, hanem a megadott elemekből inkább egy óra forgatókönyvét alkotta meg az alkalmazás. Nem az az érdekes, amit készített belőle, bár az is nagyon profi, hanem ez a rész: 

"Irányított gyakorlat:

  • Oszd a tanulókat kis csoportokra, és adj minden csoportnak egy téli mesét a gyűjteményből.
  • Csoportjaikban a diákok együtt olvassák el a téli mesét, és megvitatják az általuk észlelt kulcsfontosságú elemeket, a korábban tárgyalt kulcsfontosságú pontok felhasználásával.
  • Figyelemmel kíséri a csoportok megbeszéléseit, tisztázza az esetleges zavarokat, és útmutatást nyújt számukra a kulcsfontosságú elemek pontos azonosításához.
  • Ezután segíts elő egy egész osztályos beszélgetést, kérd meg az egyes csoportokat, hogy osszanak meg egy kulcsfontosságú elemet, amelyet a téli meséjükben azonosítottak, és állítsanak össze egy kollektív listát a táblán."
Éppen decemberben meséltem a kollégáimnak, hogy hogyan lehet sok-sok időt nyerni a projektek különböző tevékenységeire azzal, hogy egy irodalom órán nem az egész osztály foglalkozik 1 olvasmánnyal, hanem az (általában) 5 csoport 5 különböző olvasmányt dolgoz fel, és minden csoport a sajátját megosztja a többiekkel. Végül mindenki, mindegyik szöveget megismeri.

És itt jön a korom: 60-hoz közelítek, legalább 15 (20?) éve így csinálom. Honnan tudta a mesterséges intelligencia, hogy ez az óraterv kedvemre lesz? Hiszen ezt a módszert nem tanultam senkitől, sőt volt olyan időszak, amikor ez eretnekségnek számított (eltérni a hagyományos óravezetéstől), egyszerűen csak időt akartam nyerni ahhoz, hogy magyar órán is lehessen Micro:bit-et, padlórobotokat és egyéb oda nem illő eszközöket használni. És egyszer csak visszaköszön egy mesterséges intelligencia alkalmazás oldalán a gyakorlatom.

Ha a bejegyzés túl filozofikusra sikerült, köszönhető a MI-nak...no meg a koromnak.
De, hogy gyakorlatias is legyek, bár még csak kis részét próbáltam, valóban remek alkalmazás ez a @MagisSchoolAI, mindenkinek ajánlom!